• Telefon : 0532 449 43 09

Her türlü soru görüş ya da önerileriniz için bize ulaşabilirsiniz, ya da bilgilerinizi bırakıp bizim size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

İletişim

Biyoenerjinin en önemli örneklerinden olan pelet, yüksek enerji performansı sayesinde verimli ve yüksek ısıtma sunuyor. Geleneksel kütük sobalarına oranla yüzde 90 daha yüksek performans sunan pelet sobaları hakkında bilgi vereceğiz.

Eğer pelet sobasında kullanılan pelet yüksek kalorili ham maddelerden oluşur ise buna bağlı olarak yakıt tüketimi artacaktır. Büyük kapasiteli tanklarıyla, pelet sobaları düzenli bir tedarik gerektirmez. En önemlisi pelet kazanları programlanabilir ve hatta bazı modelleri uzaktan kumanda ile kontrol edilebilirler. Kullanımı oldukça kolay olan pelet sobalarında, uzun süre sabit ısı üretebilme özelliği mevcuttur. Kullanımı sırasında sürekli müdahaleyi gerektirmeyen özelliği nedeniyle oldukça pratik ve avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Pelet yakma sistemleri olarak sobalar,  temel hâliyle alev - duman borulu ve su borulu kazanlar olmak üzere iki sınıfa ayrılırlar. Bir kazanın temel parçaları yanma odası, brülör, ateşleme sistemi, besleme sistemi ve ısı değiştiricilerdir. Isı değiştiriciler, pelet yakıtlı kazanlarda büyük oranda (yaklaşık %90), duman borulu olarak tasarlanırlar. Su borulu ısı değiştiriciler, talaş ve odun kütüğü yakan kazanlarda daha çok tercih edilir.

Pelet sobalar çeşitli kademelerde yanmaktadır. İlk yanma 1. kademede başlar. Önce soba helezon motorunu çeşitli zaman aralıklarında çalıştırarak yakıt haznesine ihtiyaç kadar yakıt alır ve kızdırma bujisini çalıştırır. Kızdırma bujisi ilk közlenme zamanına kadar bekler ve baca fanını çalıştırarak sobaya ilk alevini verir. Böylece soba yanmış olur. Daha sonra helezon motoru 1. kademe alev boyunu koruyacak şekilde yakıt haznesini pelet ile besler. Böylece el değmeden, tüm işlemleri kendisi yapar ve odayı ısıtmaya başlar. Kullanıcının ayarladığı sıcaklığa ulaşınca otomatik olarak uykuya geçer. Sonrasında, oda ısısı düştüğünde sensörler aracılığıyla bunu algılar, tekrar çalışmaya başlar.

Genel olarak bir inceleme yaptığımızda; sobanın 7 temel bölümü mevcuttur. Bu bölümler, peletin yakıt deposundan aktarımını sağlayan helezon motoru, peletin haznede kızmasını sağlayan kızdırma bujisi, yakıtı ateşleyen fan motoru, mekan ısısını korumak için bulunan ortam ısı ölçüm cihazı, sulu ise; su ısısını okumak için kullanılan termokupul, suyu devir daim yaptıran pompa, çalışma sistemini düzenleyen elektronik kontrol devresi son olarak da kullanıcıya bilgi aktarımı sağlayan ekrandır.

Pelet yakıtlı kazanlar ve sobalar temel olarak konvansiyonel sıvı yakıtlı kazanlar gibi tasarlanır. Yakıt, depodan yanma odası içindeki yakıcı görevini üstlenen hazneye beslenir. Sonra, burada tutuşma ve yanma gerçekleşir. Yakıtın yanmasıyla açığa çıkan baca gazları ısı değiştirici etrafındaki birkaç kanaldan iletilir ve ısı enerjisi ısı değiştirici içindeki suya aktarılır. Isınan su bir sirkülasyon pompası vasıtasıyla kalorifer tesisatına pompalanır. Isı transferini iyileştirmek ve yeterli miktarda yanma havasını sağlamak için bir fan kullanılır. Yanma odasının ve ısı değiştiricinin boyutu uygun yanma ve yeterli ısı transferinin sağlanması bakımından önem arz etmektedir. Ayrıca, kazan yerleştirildiği mahal ısı kaybını önlemek için tamamen izole edilir. Sobalarda 8/10  cm çapında baca çıkısı vardır. Baca sistemi fanlıdır. Bina bacasına bağlana bildiği gibi dış ortama da verilebilir.

Pelet Sobaları;

  • Otomatik ve kullanımı kolay olan pelet sobalar tüm evlerde giderek daha popüler hale geliyor.
  • Pelet sobası, odun sobalarından tamamen farklıdır. Modern ve kullanımı kolaydır, odunları saklamak veya taşımak zorunda kalmadan doğal ısınma arayanlar için son derece uygundur.
  • Paneldeki bir tuş takımı veya uzaktan kumanda ile kontrol edilebilirler. Programlama yapılarak istediğiniz zaman otomatik çalışıp kapanabilirler. Pelet bittiğinde soba otomatik olarak kapanır. 
  • pelet sobaları, en az ses ile çalışmak için tasarlanmıştır
  • pelet sobaları, iç mekanlara sıcak hava üflemek için fan ile birlikte gelir, bu fanların ürettiği ses minimum düzeydedir. Pyra pelet sobası veya Hibrit  (Mix ve Akimix) gibi bazı modeller, doğal bir konveksiyon sistemiyle çalışmaktadır, üfleme sistemi yoktur ve bu nedenle tamamen sessizdirler.
  • Pelet sobalarda % 80 ila %95 arasında verimlilik!
  • Pelet sobaları, diğer sobalara göre daha pahalı olsa da, daha verimlidir. Aslında, pelet sobalar %80 ile %95 arasında bir performans sunar.

Hemen Ara 0532 449 43 09 7 / 24 Whatsapp destek hattı