• Telefon : 0532 449 43 09

Her türlü soru görüş ya da önerileriniz için bize ulaşabilirsiniz, ya da bilgilerinizi bırakıp bizim size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

İletişim

Merkezi ısıtma sistemi nedir sorusunun yanıtı en temel tanımı ile birlikte tüm binanın dairelerinde eşit şekilde ısıtma sağlanmasıdır. Böylece tüm apartman dairelerinde aynı ısı ve sıcaklık elde edilmektedir. Ayrıca binanın yalıtımı yapılmışsa, bu durumda merkezi ısıtma çok daha iyi verim sağlamaktadır.

Merkezi ısıtma yönetmeliği kapsamında belirtilen tanımlara göre ise; bir merkezden ısıtmanın elde edilmesi ve bunun tüm binalara dağıtılması şeklinde açıklama yapılmaktadır. Yani binanın çeşitli bölümlerinin bir merkezden borular vasıtası ile dağıtılan sıcak suyun ya da buharın ısınma sağlamasıdır.

Merkezi ısıtmanın çalışma yöntemi ise tek bir merkezde yani kazandaki enerjinin dairelerde yer alan radyatörlere sıcak su vererek radyatörlerin ısınması ve haliyle bu ısının evi de ısıtmasıdır. Başka herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmadan evlerin ısınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Kullanılan akışkanı ise yöneten kazan ve boru tesisatı tek gerekli olan araçlardır. Aynı şekilde her zaman yeni su kaynağı da sağlamak gerekmez çünkü sistem içerisindeki sirkülasyon sayesinde borular ve kazanın sayesinde ısınan su sürekli dolaşmaktadır. Böylece su kaynağı konusunda da tasarrufludur. Merkezi ısıtma ayrıca kömür ya da doğalgaz ile çalışabilmektedir.

Merkezi Sistem Nasıl Çalışır?

Sitelerde merkezi ısıtma yönetmeliği ile karar verilen bir uygulamadır. Bu yüzden bir apartmana merkezi sistem kurulacak ise ilgili yönetmeliğe bakılması gerekmektedir. Bunun için öncelikle karar aşamasında bulunmak gerekmektedir. Binaların ne kadar yalıtımları çok iyi bir şekilde yapılırsa yapılsın, kış aylarında özellikle ısıtmaya ihtiyaç duyarlar. Bu bakımdan ısıtma yönetmeliği merkezi sistem için tüm dairelerin eşit şekilde ısınmasını sağlamaktadır. Yani alt kattakiler daha iyi üst kattakiler ise daha az ısınıyorsa bu durumda yönetmelik yanlış şekilde uygulanmıştır. Ayrıca bazı bina sakinlerinin petek sayısını arttırmaları da yine dağılımın diğer dairelere daha az olmasına neden olacaktır. Bu yüzden normal şartlar altında ev içindeki sıcaklığın 25 derece olması uygundur ancak bunun altında değerler bulunuyorsa merkezi sistem tam verimli bir şekilde çalışmamaktadır. Merkezi sistemin tam verimli bir şekilde çalışması için tüm dairelerin aynı sıcaklık değerlerine sahip olması gerekmektedir. Ancak çoğu zaman bu oldukça zordur ve özellikle daire sayısı çok alan apartmanlarda daha da güç haline gelmektedir.

Merkezi Sistem Kullanımı Ne Sağlar?

Merkezi sistem avantajları ve dezavantajları olarak şunlar sıralanabilir;

  • Merkezi sistemler görünürde ısınma yönünden oldukça avantajlı görünmektedirler. Ancak bunun için tamamen yönetmeliğe dikkat edilmesi gerekmektedir. Çoğu zaman ise yönetmeliğe uygun olmadığı için merkezi sistem kullananlarda tam anlamıyla ısınma sağlanmamaktadır. Bu durum ise aynı faturanın ödenmesine rağmen herkesin eşit şekilde ısınma alamaması anlamına gelmektedir.
  • Merkezi ısıtma fatura paylaşımı konusunda olumludur, yani gelen fatura ya da kömür masrafının tüm dairelerinin ortak şekilde ödemesi gerekir. Fakat bu durum bazı zamanlarda olumsuzluğa neden olabilmektedir çünkü dairelerini kullanmayan ya da evde bulunmayan ev sahipleri de yine fatura ödeyebilmektedir. Bu bakımdan merkezi ısıtma, çok fazla evde bulunmayan ya da soğuk havalarda evlerinde olmayanlar için olumsuz olabilmektedir.
  • Merkezi sistem ısıtma sorunları yaşandığında tüm daireler için ısı akışı kesilmektedir. Bu durum ise çeşitli sorunları beraberinde getirir ve özellikle soğuk havalarda olumsuz durumlar yaratabilir. Fakat yeni merkezi sistem yapılandırmalarında tüm dairelerin ısılarının kaybolmaması için gerekli teknolojik imkânlar sağlanmaktadır. Eski sistem merkezi ısıtma sistemlerinin bu açıdan yenilenmesinde yarar bulunmaktadır.
  • Sitelerde merkezi ısıtma yönetmeliği farklı sorunlar yaratabilmektedir. Bu sorunların başında ise her dairenin eşit şekilde ısınmaması ya da fazla petek kullanımından gelmektedir. Böylesi durumlar için yönetmeliğe tam şekilde uyulması oldukça önemlidir.

Merkezi Sisteme Nasıl Geçilir?

Merkezi sisteme geçiş için ilk olarak sitenin ya da apartmanın yöneticileri ya da bu göreve bakan kimseleri bu konu için site ya da apartman sakinleri arasında salt çoğunluğu oluşturmak zorundadırlar. Daha sonra ise karar defteri için yöneticinin imza beyannamesi ve bir fatura ile doğalgaz (kullanılacaksa) firmaya giderek abonelik açtırmaları gerekir.

Merkezi sistem bağlantısı yapılmadan önce ise yetkili firmanın mühendisleri binada gerekli ölçümleri ve incelemeleri yaparlar. Özellikle kazan için kullanılacak ekipman ve tüm dairelere ulaştırılacak sıcak su boruları ile radyatörlerin hesaplamaları ve projelendirme aşaması yapılır. Gerekli olan basınç, kaçak ve güvenlik kontrolleri ardından inşa sürecine geçilir. Tüm bu eylemler binaların büyüklüğüne göre zaman açısından farklılık gösterebilmektedir ancak en kısa sürelerde hızlı bir şekilde tamamlanır. Daha sonra gerekli deneme kontrollerinin ardından merkezi sistem çalışmaya başlayacaktır. Merkezi sistem doğalgaz olan bölgelerde, öncelikli olarak doğalgaz bağlantılı olacak şekilde kurulum yapılmaktadır.

Hemen Ara 0532 449 43 09 7 / 24 Whatsapp destek hattı